Newsletter

První newsletter pro spolupracovníky, partnery, přispěvatele a dárce spatřil světlo světa. Příjemné čtení!

Milí příznivci mateřských center,

skličující listopadovou náladou odedávna prosvítá svatomartinské světlo, které připomíná počin lidskosti, kdy se člověk podělil s člověkem o poslední košili. Svatomartinská tradice byla minulým režimem přerušena. O to víc nás těší, že právě mateřská centra ji na mnohých místech republiky obnovila a obnovují i jiné tradice, jako je například masopust nebo vynášení Morany.

Ostatně události listopadových dnů roku 1989 také prozářily naše životy, a sice jiskrou svobody. Díky tomu se otevřel prostor jak pro rozvoj podnikání a občanské společnosti, tak i prostor pro hledání možností spolupráce. 

Připomeňme si tedy, co se nám podařilo, a to i díky vám, díky tomu, že jste se s námi podělili. Možná nás při tom napadne, jak a kam můžeme šířit světlo dál.

Rut Kolínská

 

NA KAMPU ZA HONZÍKEM A MAŘENKOU…

gratulaces Lucií Nemešovou, která měla  letošní akci na pražské Kampě,  stejně jako celou kampaň Sítě MC s názvem Křídla a kořeny naší rodiny, pod palcem.

5. září 2014, Praha

6:30 –  Dala jsem na rady a kupodivu jsem se na dnešek docela dobře vyspala. Teď už mi ale hlavou běží, jestli se povede věc, kterou připravujeme hlavně pro děti předškolního a raně školního věku už sedm měsíců, zapojili jsme několik pražských center a přes desítku dalších organizací.

malovani8:30 – Jsem na místě, potkávám první kolegyně a řeším první problém, jak se na ostrov dostane nákladní vůz s mobilními toaletami. Jinak vše klape, hromady krabic na místě, přicházejí dobrovolníci.

10:00 – Staví se stany, instaluje výstava, připravuje se infostánek s odměnami. Dobrovolnice chtějí další práci! Vysvětluji zvědavým kolemjdoucím hlavní myšlenku: rodina má být „první univerzitou“ dítěte. Inspirovali jsme se v českých pohádkách, kde máma napekla Honzovi buchty a vyslala ho do světa. Buchty symbolizují schopnosti a dovedností, které by u dětí rodiče (i prarodiče) měli utužovat a rozvíjet dříve, než půjdou do školy.

tiskani12:00 – K obědu jsem nepohrdla zmrzlinou, která je tu samozřejmě hlavně pro děti, na nic většího nebyl čas. Už je tu kolegyně na hlídání dětí, první partu dobrovolníků brzy vystřídá další, ještě je čeká školení… dorazilo občerstvení, odpočinkový koutek, divadlo bude co by dup.

14:00 – Začátek nijak pozvolný, u registračního stolu je hned nával. Vysvětlujeme, co všechno rodiny čeká: tiskařská a hudební dílna, pohybové aktivity, úkoly na rozvoj měkkých dovedností, ekohrátky nebo vícegenerační a multikulturní workshop i  program hudební, divadelní, výtvarný a relaxační.

kluk

17:15 – minulé hodiny se slily v proud příjemných zážitků, vnímám dobrou náladu, hudbu, smích. Už teď vím, že vypětí posledních týdnů se vyplatilo. Teď ale ještě předáme ceny výhercům fotosoutěže včetně dětí. Pro většinu z nich je to první (ač malá) výstava.

18:00 – K lítosti několika příchozích ukončujeme registraci a začíná pozvolný úklid, který bude pokračovat ještě o víkendu. Po odměnách pro soutěžící včetně buchet se zaprášilo. Máme radost, že zpátky odvážíme o něco lehčí tašky a krabice.

Děkujeme všem!

 

Honzík s Mařenkou zaslechli:

Skvěle vymyšlené – krásné místo, zábavné i naučné aktivity a správný rozměr (nic obrovského)!

Řeknu mámě, že si tohle můžem taky udělat na zahradě… no asi trochu menší… ale buchty bych radši tvarohový, na mě vyšla povidlová :-(.

Honzík s Mařenkou napočítali:

449 návštěvníků

z toho 252 dětí

300 snědených buchet

60 dobrovolníků

16 dobrovolníků z DM drogerie markt

7 členů dobrovolnického realizačního týmu

7 zapojených mateřských center

 

PROJEKT SPOLU PRO MATEŘSKÁ CENTRA JDE DO DRUHÉHO KOLA. JAK POMOCI?

V květnovém 1. kole se přihlásilo více než sto center a nyní, v listopadu, se pak připojila šedesátka dalších, jejichž potřeby budeme do konce roku průběžně zveřejňovat. Zpřehlednili jsme  výběr zboží a služeb, o které lze žádat – tím usnadníme žadatelům přihlašování a dárcům orientaci na webu www.spolupromc.cz.

Pomoci můžete třeba jen maličkostí nebo drobnou službou. Dosud získala centra například větší množství knížek od vydavatelství Mladá fronta, společenské hry, papír na kreslení, knihy pro rodiče i didaktické pomůcky, kancelářský papír nebo tonery do tiskárny. Na začátku je krátký mail nebo zpráva, která nás dá dohromady… a na konci spousta dětské radosti.

Barca-jona

 

TOALETNÍ PAPÍR JAKO DÁREK? PROČ NE!

Hygienické prostředky od společnosti Rossmann putují do 87 center sdružených v Síti MC.

Společnost se tak připojila k projektu Spolu pro mateřská centra, jehož cílem je pomoci mateřským centrům s materiálním zabezpečením. Ve středu 8. října si své balíky převzala dvě středočeská centra: MC Rožálek z Roztok a RC Chloumek Mělník (na fotce), o měsíc později se předávalo v Praze a v listopadu poputuje dodávka z Rossmannu ještě do Jihomoravského kraje. Do konce roku tak obdrží potřeby všech 87 center z 12 krajů.

auticko

„Darovat toaletní papír může snad někomu připadat úsměvné, ale ten, kdo zná podmínky práce mateřských center, si dokáže představit, jak taková pomoc ulehčí jejich práci. Při velkém pohybu rodin s dětmi znamená právě hygienické zboží dost značný, přitom nezbytný náklad,“ uvádí Rut Kolínská, prezidentka Sítě mateřských center.

Po knižních balíčcích z nakladatelství Mladá fronta, které v září putovaly do 52 center, je to další opravdu potřebný hromadný příspěvek v rámci projektu. Pokud i vás napadne, jak přispět, dejte nám vědět na www.spolupromc.cz

 

POZVÁNÍ NA KONFERENCI SPOLEČNOST PŘÁTELSKÁ RODINĚ

Jako každoročně oceňujeme společnosti, které se snaží vytvářet dobré podmínky pro své zaměstnance. Letošní konference se koná pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí v pondělí 24. 11. 2014 od 9:00 do 15:00 hodin v Muzeu hlavního města Prahy. Zkušenosti ze života svých firem budou sdílet zástupci a zástupkyně nominovaných firem: AIG Europe Limited, Clearstream Operations Prague, Česká pošta, Česká spořitelna, České vysoké učení technické v Praze, Deutsche Börse Services,  ExxonMobil Business,  Support Center Czechia s.r.o., GlaxoSmithKline, HENNLICH, Komerční banka,  Redvale aUNILEVER.

O zkušenosti z oblasti rovných příležitostí se podělí mj. členové poroty Rostya Gordon-Smith a Petr Pavlík.Účast na konferenci je bezplatná. Prosíme, přihlaste se prostřednictvím internetového formuláře do 14. 11. 2014. Děti jsou vítány a v případě zájmu pro ně připravíme program v prostorách dětského muzea – prosíme, nahlaste je již v přihlášce.

Kontakt:  Jiřina Chlebovská, jirina.chlebovska@materska.centra.cz

Lucie Nemešová, lucie.nemesova@materska-centra.cz

logoSPR

 

Napsat komentář

projekt Sítě mateřských center